Çöpüne Sahip Çık Vakfı, çöpün doğru yere atılması ve çöp üretiminin en aza indirgenmesi yönünde toplumda davranış dönüşümü sağlayarak, daha temiz bir çevre ve yaşam alanı oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında kurulmuştur.

AYDOS Patika Serisi; bir doğa sporu konsepti olarak, doğal yaşamın korunmasına ve çevre temizliğine dikkat etmek amacıyla çevre duyarlılığına sahip çıkmaya yönelik kamu yararına çalışan STK ve vakıflarla işbirliği yapmaya ve çalışmalarını desteklemeye gayret eder. Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile başlatacağımız projede AYDOS Ormanı' nın temiz ve doğal hali ile kalması için koşucular aracılığı ile kamuya mesaj iletecek çalışmalar yapılacaktır.

Bu anlamda arazinin temiz kalmasına bir önlem olarak spor etkinliklerinde pet şişe kullanımı yerine su istasyonlarında bardak kullanımını benimsedik ve kural olarak uygulamaktayız. Katılımcılar, sularını mutlaka istasyonda içerek bardağını çöp poşetine atmalı veya görevlilere teslim etmelidir. Bununla birlikte daha uzun süreli su tüketimi için kendi kişisel su taşıma ekipmanlarını üzerlerinde taşıyabilirler. Bisikletçiler ise yine su matarası taşımakla yükümlüdürler. Uluslararası bu kural ile doğaya kontrolsüz çöp atılmasının önlenmesi amaçlanmaktadır.